Jak chronić się przed smogiem?

Wraz z nadejściem chłodnych dni jakość powietrza w Polsce drastycznie spada i szybko zaczynamy mieć problemy ze smogiem. Wbrew pozorom nie jest to kłopot jedynie dużych miast, ale także wsi. Co zrobić, by poprawić jakość powietrza? Jak przed smogiem pomogą nam chronić się maski antysmogowe i oczyszczacze powietrza Venta?smog

Czym jest i czym grozi smog?

Za smog ponosimy winę my sami, ponieważ to właśnie zanieczyszczenie powietrza jest głównym winowajcą powstawaniu smogu, a bierze się ono z działalności człowieka. Niemniej jednak problemy ze smogiem rosną pod wpływem pogody – a sprzyja mu brak opadów i wiatru oraz mgła. W tym roku w naszym kraju wystąpiły rekordowe problemy ze smogiem, wciąż jednak wiele osób nie ma świadomości, jak swoją działalnością przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, ale też w jaki sposób mogą zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami smogu – a tych jest wiele. Przede wszystkim smog odczuwają nasze drogi oddechowe: możemy nabawić się astmy, a jeśli już na nią cierpimy, objawy mogą się nasilić; niewydolność oddechowa i zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli to również częste problemy związane ze smogiem – lekarze zwracają zresztą uwagę na większą ilość pacjentów skarżących się na problemy z drogami oddechowymi w czasie większych stężeń zanieczyszczonego powietrza. Ponadto smog ma też wpływ na rozwój chorób nowotworowych.

Oczyszczacze powietrza i maski ochronią Cię przed smogiem

maska antysmogowaWarto śledzić na bieżąco poziom zanieczyszczenia powietrza w swojej miejscowości, by móc efektywnie chronić się przed jego negatywnymi skutkami dla zdrowia. Podstawowe zasady bezpieczeństwa to unikanie przebywania na świeżym powietrzu, a zwłaszcza uprawiania sportu w plenerze i niewietrzenie mieszkań. To jednak nie zabezpieczy nas w pełni. W domu najlepiej sprawdzą się oczyszczacze powietrza Venta, które są w stanie usunąć wiele zanieczyszczeń, sprawiając, że powietrze w mieszkaniu będzie miało o wiele lepszą jakość. Z kolei na zewnątrz najlepszym rozwiązaniem są maski antysmogowe. Jeszcze do niedawna widywano w nich tylko nieliczne osoby i to głównie w Krakowie, który słynie jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych polskich miast (choć gorsza jakość powietrza jest chociażby w Rybniku). W tym roku jednak problem smogu został nagłośniony do tego stopnia, że maskami zainteresowało się wiele osób z całego kraju. Ważne jest to, że powinny one posiadać filtry, które efektywnie zatrzymują oczyszczacze powietrza ventanajbardziej szkodliwe substancje. Może to być filtr węglowy, HEPA lub połączenie ich obu. Filtry oczywiście należy regularnie wymieniać, by zapewnić ich skuteczność.

Ochrona przed smogiem jest bardzo ważna, ale warto wiedzieć też w jaki sposób możemy się przyczynić do jego mniejszej emisji. Wystarczy niewiele: w miarę możliwości przesiąść się z samochodu do komunikacji publicznej oraz zwracać uwagę na to, czym palimy w piecu, jeśli w taki sposób ogrzewamy mieszkanie. Tak drobne zmiany, wprowadzone przez wiele osób naraz, przyczynią się do widocznej poprawy jakości powietrza.

Gdzie kupisz sprzęt, który pomoże Ci chronić się przed smogiem? Oto kilka miejsc!

Oczyszczacze powietrza Venta:

http://www.sklep.venta-airwasher.pl/

http://sklep.nawilzacze-venta.pl/

https://aero7.pl/producent/venta

Maski przeciwsmogowe:

http://www.citymask.eu/

http://dragonmask.pl/

http://rzmask.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *