Dlaczego rajdy samochodowe są bardzo wymagającym sportem?

Pomyśleć można, że kierowcy rajdowi to mają dość łatwe zajęcie. Wejdą sobie do auta, przejadą parę kilometrów i w dobrej formie zakończa niezłą zabawę. Jednak jest to mylne przekonanie, ponieważ rajdy samochodowe nie są zabawą, a bardzo trudna pracą, co ten artykuł będzie udowadniał.

Rajdy wyczerpują fizycznie i psychicznie

Dlaczego rajdy wyczerpują fizycznie? Kierowca rajdowy musi wykazać się bardzo dobra kondycją fizyczną, z racji ogromnych przeciążeń, jakie czekają na niego podczas jazdy samochodem. Prowadzenie samochodu na odcinkach specjalnych zupełnie nie przypomina prowadzenia zwykłego samochodu na miejskiej ulicy. Każdy odcinek specjalny wiąże się z utratą sił fizycznych, dlatego kierowcy rajdowi musza dbać o swoja kondycję a także siłę. Opieka trenera personalnego jest więc niezbędna.

Dlaczego rajdy wyczerpują psychicznie? Każdy udział w zawodach wiąże się z ogromną presją. Presja dotyka całej ekipy pracującej na dobry występ: serwisantów, pilota, kierowcę, i inne zaangażowane osoby. Walka o każdą sekundę wywiera wpływ na psychikę drużyny, dlatego warto być do tego dobrze przygotowanym.

przygotowanie do rajdów

Koncentracja i refleks

na odcinkach specjalnych kierowca jak i pilot muszą przez cały czas na trasie być skoncentrowani w 100%, a to nie jest łatwe. Nie ma tutaj ani chwili na odpoczynek, czy przemyślenie. Trzeba działać natychmiastowo. Zatem ćwiczenia koncentracji jak i refleksu są niezbędne, do lepszego wykorzystywania swoich umiejętności i zdobywania coraz lepszych wyników. Kierowca rajdowy bez dobrego refleksu nie ma szans zaistnieć. Szybka reakcja na komendy pilota oraz na warunki na drodze są kluczowe i mogą zaważyć na ostatecznym zwycięstwie. brak koncentracji czy osłabienie refleksu, jest niedopuszczalne, gdyż wpływa znacznie na osiągane wyniki.

Trudne warunki pracy kierowcy

Pamiętajmy, że samochód rajdowy nie jest pojazdem, w którym włączymy sobie klimatyzację, czy podgrzewanie fotela. Nie ma tam miejsca na takie zbędne elementy. Zatem w skrajnych warunkach pogodowych jest naprawdę trudno wytrzymać tak długi czas prowadząc w pełnej koncentracji samochód. Kierowca musi być przyzwyczajony do trudnych warunków pracy i nie zważać na te okoliczności, jednak organizm zawsze będzie miał trudniej w nieoptymalnych warunkach, będzie szybciej tracił energię, a koncentracja nie będzie stała na najwyższym poziomie.

Dobra pamięć

Kolejną rzeczą jest dobra pamięć kierowcy i pilota. Przed rajdem trasa jest dokładnie testowana i analizowana. Bardzo pomaga zapamiętanie jak najwięcej elementów trasy, ponieważ im lepiej znamy trasę, tym lepiej sobie poradzimy podczas jazdy. Wiedząc czego można spodziewać się w następnej kolejności, możliwe jest szybsze przygotowanie się do manewru i szybsze wykonanie działania.

Jak widać rajdy samochodowe to nie jest przyjemny sport. jest trudny, bardzo wymagający, męczacy, wymaga dużego nakłady pracy i środków finansowych. Lecz mimo to gwarantuje naprawdę ogrom emocji, wrażeń, sporego poziomu adrenaliny, pozwala rywalizować z innymi w wielu płaszczyznach. Dzięki temu sport ten przyciąga tysiące fanów z całego świata, którzy śledzą zmagania na arenach krajowych, kontynentalnych i światowych.