Zestawy do roweru elektrycznego – jaki wybrać?

Rowery elektryczne są coraz bardziej popularne. Nie trzeba się rozwodzić już o tym czym są i jakie korzyści przynoszą. Po prostu fajnie mieć w domu czy garażu rower elektryczny na specjalne okazje, jak dojazd do pracy, dłuższa wycieczka, czy szybki transport w dowolne miejsce. Sporo osób chcąc zaoszczędzić wybierze zestaw do konwersji roweru na elektryczny. Jednak zestawy są różne, jaki wybrać, aby odpowiadał potrzebom?

Wybór różnych zestawów, które pozwolą przerobić zwykły rower na elektryczny jest duży. Aby wyjaśnić problem i pomóc niezdecydowanym posłużymy się 3 przykładowymi zestawami do rowerów elektrycznych, dostarczanych przez Energy Bike. Poniżej szczegóły dotyczące zestawów:

Zestaw 250W

Jest to podstawowy zestaw, który umożliwi przerobić rower na pełnoprawnego e-bike. Silnik o mocy 250W jest wystarczający, aby poczuć różnicę, jeśli do tej pory jeździłeś tylko na zwykłym rowerze. Silnik ten nie zużyje zbyt szybko baterii i da wiele od siebie przy spokojnej jeździe, głównie w warunkach miejskich i rekreacyjnych. Będzie to dobry wybór dla niewymagających rowerzystów, poruszających się głównie po mieście i jeżdżących rekreacyjnie. Moc 250W jest to maksymalna wielkość dopuszczalna przez polskie prawo, macie więc pewność, że poruszacie się po drogach publicznych w 100% legalnie.

Zestaw 500W

Silnik o mocy 500W daje dużo więcej możliwości w jeździe na rowerze. Jest dobrym wyborem w sytuacjach, kiedy jazda na rowerze jest nieco bardziej wymagająca, lub kiedy potrzebujecie lepszego wspomagania. Dobrze poradzi sobie z dużymi podjazdami, jazdą pod silny wiatr czy w trudnym terenie. 500W jest to uniwersalna moc silnika, która powinna zadowolić większość miłośników rowerów elektrycznych. Jednak należy pamiętać, że poruszając się po drogach publicznych musimy skorzystać z ograniczenia mocy do maksymalnie 250W, gdyż w przeciwnym razie łamiemy prawo. Rowery elektryczne posiadające mocniejszy silnik niż 500W posiadają takie ograniczenia, które przystosowują moc silnika do wymaganego maksimum.

Zestaw 1000W

Zestaw ten jest dedykowany do najbardziej wymagających rowerzystów. Warto mieć jednak na uwadze, że silnik działający z taką mocą bardzo szybko zużyje energię w baterii. Dlatego nadaje się na intensywną jazdę, ale nie na długich dystansach. Zestaw taki dedykowany jest np. dla rowerzystów górskich, jak i miłośników zjazdów, kiedy potrzebują dużej mocy, aby wjechać na stromą górę w celu zjazdu z niej. Świetnie sprawdzi się też w jeździe po trudnym, leśnym, błotnistym terenie. Zapewnia wiele satysfakcji, jednak wymaga częstszego ładowania.