Kaski dla zawodnika rajdowego – ochrona głowy

Sporty motorowe są szczególnie groźną dyscypliną. Kierowcy narażeni są na szereg niebezpieczeństw wynikających z szybkiej jazdy, ewentualnych przeszkód na drodze, czy nawet zagrożeń płynących z wybuchu pożarów w samochodzie. Wypadki w rajdach się zdarzają, jednak dobre wyposażenie i zabezpieczenia kierowcy rajdowego oraz jego pilota powinno bardzo mocno podnieść bezpieczeństwo i szanse na jak najmniejsze obrażenia podczas niebezpiecznego wypadku. Podstawą zabezpieczenia kierowcy rajdowego jest kask chroniący głowę przed uderzeniami.

Ile kosztują kaski dla rajdowców?

Podstawowe modele dla jazdy testowej czy zastosowań amatorskich kosztują nawet kilkaset złotych. Są to markowe produkty od OMP Racing czy Turn One, firm specjalizujących się w produkcji odzieży i akcesoriów rajdowych. Jednak do zawodów potrzeba jest na znacznie lepsze kaski, które zapewniają dużo wyższe bezpieczeństwo, oraz posiadają bogate wyposażenie. Tego typu kaski z wyższych półek mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Do wspomnianych producentów można dołączyć także bardzo dobre kaski Stilo.

Wyposażenie profesjonalnego kasku rajdowego

W zależności od potrzeb zawodnika rajdowego oraz rodzaju wyścigów samochodowych, w których startuje, wybiera się kask z konkretnym wyposażeniem. Dla omówienie przykładowego wyposażenia dobrego kasku posłużymy się modelem kasku Stilo ST4W Carbon 8860. Mamy tutaj do czynienia z kaskiem posiadającym homologację FIA 8860-2010. Skorupa kasku wykonana jest z włókien węglowych najwyższej jakości co zapewnia maksymalną ochronę przed mocnymi uderzeniami. Włókna węglowe są lekkim i zarazem wytrzymałym tworzywem. Kask taki służy głównie do wyścigów GT oraz Turismo. Wyposażenie tego kasku to:

  • złącze radiowe,
  • złącze słuchawkowe,
  • mikrofon,
  • złącze umożliwiające połączenie z zasobnikiem płynów do picia.

Kask posiada klipsy HANS i waży od 1380g do 1440g w zależności od rozmiaru.

kask FIA marki Stilo
Stilo ST4W Carbon 8860

 Kaski z homologacją FIA

Organizacje czuwające nad organizacją wyścigów samochodowych dbają również o bezpieczeństwo zawodników, dlatego wymagają, aby wyposażeni byli w sprzęt gwarantujący wysokie bezpieczeństwo i posiadały odpowiednią homologację. Znaczek homologacji FIA informuje, że produkt przeszedł rygorystyczne badania i testy wytrzymałościowe. Podobnie jest z kaskiem. Kask FIA to produkt, który wymagany jest w wielu profesjonalnych wyścigach samochodowych. Najnowszy standard homologacji to FIA 8860-2010. Inną homologacją jest standard SNELL SA 2010.

Summary
Kaski dla zawodnika rajdowego - ochrona głowy
Article Name
Kaski dla zawodnika rajdowego - ochrona głowy
Description
Znaczek homologacji FIA informuje, że produkt przeszedł rygorystyczne badania i testy wytrzymałościowe. Podobnie jest z kaskiem. Kask FIA to produkt, który wymagany jest w wielu profesjonalnych wyścigach samochodowych. Najnowszy standard homologacji to FIA 8860-2010. Inną homologacją jest standard SNELL SA 2010
Author
Publisher Name
Na Sportowo
Publisher Logo