Wygodna jazda konna – niezbędnik

Chcąc wygodnie uprawiać sport musimy koniecznie zadbać o komfort i bezpieczeństwo swoje oraz w przypadku jazdy konnej – ujeżdżanego konia. Współcześnie uprawianie sportów jeździeckich jest zdecydowanie wygodniejsze niż przed dekadami. Szeroki wybór produktów przeznaczonych do zabezpieczenia jeźdźca zarówno przed upadkiem, jak też niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi sprawia, że jazda konna jest przyjemnością.

Co ubrać wybierając się na jazdę konną?

Czytelnicy interesujący się jazdą konną, nawet Ci początkujący zapewne zauważyli, że strój jeździecki różni się od ubioru osób ćwiczących sport na wolnym powietrzu. Podczas jazdy konnej nie ma miejsca na zbyt luźne dresy, obuwie typu Adidas, czy luźno zwisające elementy ubioru. Wiąże się to nie tyle z tradycją uprawiania jeździectwa konnego co z wygodą i bezpieczeństwem jeźdźca. Dobrze dobrany strój jeździecki zapewnia wygodę, komfort, nie krępuje ruchów a jednocześnie uniemożliwia przypadkowe zaczepienie zbędnych elementów ubioru podczas jazdy o osprzęt jeździecki.

końPodstawowy strój jeźdźca konnego – początkującego podejmującego się rekreacyjną jazdą to przede wszystkim elementy zapewniające bezpieczeństwo w przypadku upadku:

  • Kask (toczek) jeździecki – dobierany jest według rozmiaru głowy. Wbrew pozorom skorupa toczka jeździeckiego jest na tyle twarda, że uchroni nas podczas upadku z konia.
  • Buty do jazdy konnej – sztyblety (niskie buty jeździeckie) czy oficerki zapewniają odpowiednią stabilizację stopy w strzemieniu, chroni również kostkę przed przypadkowym skręceniem stabilizując nogę do wysokości kolan. Zobacz przykłady.
  • Ochraniacze – stosowane dla zapewnienia bezpieczeństwa przed otarciami przez początkujących jeźdźców konnych.
  • Rękawiczki do jazdy konnej – dla większego komfortu.

Bardziej doświadczeni miłośnicy jazdy konnej inwestują w bardziej zaawansowane stroje jeździeckie. Wybór w sklepach jeździeckich jest bardzo duży. Akcesoria zapewniające wygodę i komfort podczas uprawiania jeździectwa to głównie:

czarne rękawiczki jeździeckie syntetyczne

  • Rękawiczki jeździeckie – skrojone w sposób umożliwiający swobodne poruszanie dłonią. Dobre rękawiczki jeździeckie są lekkie i nie dają po sobie odczuć obecności szwów, co podczas długiej wyprawy konnej wpływa na przyjemność z jazdy i brak otarć.
  • Kurtki jeździeckie – odpowiednio dobrany materiał umożliwia swobodne „oddychanie” kurtki jeździeckiej. W zależności od pory roku materiał z którego wykonane są sezonowe kurki mają większy współczynnik odporności na wilgoć (co przydaje się przy jesiennych i wiosennych niespodziewanych opadów deszczu).
  • Spodnie jeździeckie – o ile początkujących jeźdźców dopuszcza się do jazdy w „wygodnych” spodniach, bardziej doświadczeni miłośnicy tego sportu kupują wygodne spodnie jeździeckie. Tzw. Bryczesy skrojone są w sposób umożliwiający wygodne kłusowanie czy galop. Wyraźnie w kroju spodni jeździeckich jest poszerzenie się ku biodrom i wąska nogawka. Związane jest to z koniecznością unikania możliwości zahaczenia się jeźdźca o elementy siodła konnego.

Na dobry początek

Ponieważ stroje jeździeckie, podobnie jak inne ubrania do profesjonalnego uprawiania sportu nie należą do najtańszych wybór ubrania należy poprzedzić odpowiednim researchem – u wielu dystrybutorów ceny mogą się znacznie różnić, a konkurencyjność na rynku sklepów sportowych sprawia, że można dużo przyoszczędzić na zakupie ubrań nawet dla amatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *