Dlaczego sport powinny uprawiać dzieci?

Każdy rodzic zastanawia się kiedy dziecko może bezpiecznie rozpocząć treningi, zająć się sportem i czy będzie to dla jego rozwoju bezpieczne. Jedno jest pewne, brak ruchu dla dziecka jest najbardziej niebezpieczne dla jego rozwoju – i z tego należy sobie zdawać sprawę.

Zagrożenia, których często się nie dostrzega

Większość dzieci, nawet tych najmłodszych ma dostęp do telewizji, komputera, tabletu, smartfonu. Znajduje przyjemności w grach, portalach społecznościowych, programach telewizyjnych, grach komputerowych. Jednak wszystko to wiąże się z brakiem ruchu i przesiadywaniem godzinami w pozycji siedzącej, leżącej, co nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Zarówno rozwojowi fizycznemu jak i mentalnemu. Są to pewne zagrożenia, które mogą mieć destruktywny wpływ na dziecko, co w przyszłości może się odbić negatywnie.

aktywne dzieciaki

Dlaczego aktywne dzieciaki mogą być lepiej rozwinięte?

Lista korzyści płynących ze sportowego i aktywnego stylu życia jest ogromna. oto większość z nich – czyli powodów, la którego każde dziecko powinno się ruszać i uprawiać sporty:

  1. Walka z otyłością – otyłość dotyka w coraz większym stopniu dzieci w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym. Sport pomoże im utrzymywać zdrową sylwetkę i pozbyć się nadwagi, ponieważ nastąpi szybsze spalanie zjedzonych kalorii,
  2. Prawidłowy rozwój fizyczny – gimnastyka, ćwiczenia i aktywność fizyczna pomoże dziecku uniknąć problemów z kręgosłupem, problemów z prawidłowym rozwojem i wszelkich zagrożeń natury rozwojowej,
  3. Więzi, praca zespołowa – w przypadku uprawiania dyscypliny zespołowej, dziecko nabiera umiejętności takich jak praca w grupie, komunikacja, współpraca. Są to wartości, których pełne wykształcenie przyda się w życiu każdego człowieka,
  4. Poczucie rywalizacji – nic nie przychodzi łatwo, jedna treningi i dążenie do określonego celu w połączeniu z rywalizacją kształtuje dziecka charakter, staje się silniejsze i uczy się godzić z porażkami. Są to niezwykle ważne doświadczenia wynikające z uprawiania sportu,
  5. Nowe znajomości – trenując dziecko poznaje nowe osoby, zawiązuje znajomości i przyjaźnie. Pomoże to rozwijać zdolności interpersonalne i uczyć się relacji z innymi osobami. Dziecko izolujące się może mieć w przyszłości kłopoty z komunikacją i relacjami z innymi.

młody sportowiec

Powyższe przykłady pokazują, ile dobrego może wnieść w życie człowieka tak prosta czynność jaką jest uprawianie sportu. To może być cokolwiek, gra w tenisa, jazda na rowerze, pływanie, bieganie, gra w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę i wiele innych. To na rodzicu spoczywa obowiązek wskazania dziecku dobrych ścieżek rozwoju, dlatego ważne jest aby zadbać o to już od najmłodszych lat dziecka. Ponieważ wraz z wiekiem trudniej będzie przekonać dziecko, co do słuszności trenowania i aktywności fizycznej. W dobie otaczającej nas elektroniki jest to jeszcze trudniejsze, ponieważ dziecko otrzymuje wiele przyjemności, która sprowadza dziecko na złą drogę i może spowodować lenistwo. Wszystko jest dobre, jednak ważny jest umiar. Najlepiej jest znaleźć taki środek, aby dziecko mogło przyjemne dzielić z pożytecznym.

Zachęć dziecko do aktywności

Jednym ze sposobów na zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej. Nie trzeba od razu zapisywać je na dodatkowe lekcje wychowania fizycznego dość dobrym pomysłem boisko w ogrodzie. Zwłaszcza, że bardzo często wystarczy zastosowanie nawierzchni sportowej (COURTY bądź innej którą można montować na plac w postaci modułów). Boisko w ogrodzie może skutecznie zachęcić dziecko do aktywności ruchowej, możemy na nim zrobić plac do gry w piłkę, boisko do siatkówki czy nawet badmintona.